6 škodljivih laži o telesu, ki smo jih nehote ponotranjili (in kako se lahko spet povežemo z njim)

Ogledov
6 škodljivih laži o telesu, ki smo jih nehote ponotranjili (in kako se lahko spet povežemo z njim)

Dokler veljajo laži o telesu in izkrivljene kulturne zgodbe kot nekaj normalnega, jih nihče ne opredeli. Toda ko jih ubesedimo, lahko začnemo ugotavljati, kako vplivajo na nas. Nato lahko napišemo resnične zgodbe – tiste, ki upoštevajo stik s telesom in nam razširijo življenjski prostor. Prostor v zgodbah si lahko izborimo s komolci, dokler ne postanejo dovolj globoke in široke, da vključujejo prav vsakega od nas.


Niste telo

Nekaterim ljudem že od nekdaj izrecno govorijo, da naše bistvo ni telo, temveč duša ali um . Za vse druge je to neizrečeno, a zahrbtno sporočilo, ki otežuje stik s telesom. Če o telesu govorimo, kot da je ločeno od osebe, kot da jaz biva nekje drugje, se oddaljimo od resničnosti, ki jo živi telo.

To počnemo, da bi se lažje spoprijeli z bolečino, strahom pred smrtjo in boleznijo ter stvarnostjo ujetih ali nadzorovanih teles, pa tudi da bi se zavarovali pred zatiranjem in travmami. Pomaga nam preživeti. Tako lahko delamo pozno v noč, se ne zmenimo za lakoto in se zaščitimo pred tem, da bi nam kdo očital šibkost, ker

 

Vendar smo zaradi tega mita odrezani od sedanjosti, bolečine, a tudi radosti in vsega drugega, kar občutimo v določenem trenutku.

 

Nekatera telesa so boljša od drugih

Nobeno telo ni vredno več od drugih. Kljub temu so telesne hierarhije vseprisotne, običajno pa jih utrjujejo tisti, katerih telo je višje na vrednostni lestvici, ki jo določa družba. Telesne hierarhije vplivajo na prepričanja in vedenja, uporabljajo pa jih tudi za upravičevanje grozljivih zlorab.

Tako so na primer belci z razvrednotenjem temnopoltih oseb utemeljevali in še vedno utemeljujejo suženjstvo, umore, posilstva, aretacije, policijsko nasilje, načrtno oviranje volilnega glasovanja in nešteto drugih grozodejstev. Moški z razvrednotenjem žensk zavračajo ženske izkušnje, strokovno znanje in stališča, obenem pa z njim opravičujejo to, da jim otežujejo dostop do vodilnih položajev, odrekajo volilno pravico in glasujejo proti njihovim reproduktivnim pravicam. Tisti, ki nimajo telesnih invalidnosti, z razvrednotenjem oseb z invalidnostjo vzdržujejo civilno infrastrukturo, ki ljudem s telesnimi okvarami onemogoča, da bi spremenili zatiralske sisteme. In tako dalje in tako naprej.

 

Če ljudje niso telo, vse to ni pomembno. Če pa so telo in jih spoštujemo, moramo porušiti te hierarhije.

 

Idealna ženska ima spolno privlačno, mlado, vitko in plodno telo

Večina ljudi že zgodaj ugotovi, da so najbolj zaželena ženska telesa tista, ki so vitka, seksualizirana in mladostna. To razvrednoti ženske potrebe, veščine, ideje in kompleksnost. Posameznice, ki izpolnjujejo ta merila, so privilegirane, a hkrati premalo cenjene, saj jih drugi vrednotijo glede na videz oziroma na to, kako njihovo telo koristi drugim. Dekleta se naučijo, da so ženske, ki so starejše ali nimajo otrok oziroma reproduktivnih organov, manj zaželene ali spoštovane. To jim povzroči psihično stisko, vcepi predsodek proti debelosti in poveča obsedenost z videzom. Toda videz pri ženskah, pa tudi vseh drugih ni najpomembnejša lastnost.

 

Vse ženske so dragocene zato, ker so ljudje, enakopravne in močne ne glede na svoj videz ali to, kako njihovo telo koristi drugim.

 

Telo je nečisto, užitek pa grešen

Seks, seksualnost, poželenje, vzburjenost, erotika, orgazem – vse to se dogaja v telesu in zaradi njega. Kadar družba zaradi verskih ali pa posvetnih razlogov izvaja nadzor nad spolnostjo, obravnava telo kot problematično, iz česar vznikne množica izkrivljenih zgodb.

V družbah, v katerih velja prepričanje, da sta užitek in telo nekaj negativnega, posamezniki in skupnost nimajo potrebnih veščin in znanja za oblikovanje dogovora o varni spolni dejavnosti, v kateri uživajo in so vanjo privolili vsi udeleženi.

 

Poleg tega takšno prepričanje vzbuja utvaro, da sta spolnost in duhovnost dvoje popolnoma različnih stvari, zato ljudje ne morejo občutiti seksualnosti kot nekaj pozitivnega ali celo kot izraz večne prisotnosti božanskega.

 

Telo morate spremeniti

Dietna in shujševalna industrija sta moloha, ki sta vredna več milijard ameriških dolarjev. Njuno gorivo je lažna obljuba, da bomo srečnejši, bolj zdravi in bolj vredni poželenja, če bomo tako ali drugače spremenili svoje telo.

Prepričanje, da moramo spremeniti telo, če želimo biti srečni, vzbuja pogojevan občutek lastne vrednosti, kar pomeni, da smo lahko srečni in cenjeni samo, če se telo nikoli več ne vrne v prvotno stanje. To spodbuja nezdravo skrb za videz, ki povečuje verjetnost motenj prehranjevanja, kompulzivnega prenajedanja in telovadbe ter tesnobe in depresije, ki sta povezani z omejujočimi prepričanji in podhranjenostjo.

 

Namesto da spreminjamo telo, moramo spremeniti način, kako razmišljamo in govorimo o njem ter kako skrbimo zanj.

 

Ko se globlje povežemo s telesom in vidimo, da je telesni jaz po naravi dragocen, dober in vreden ljubezni, lahko posvetimo več pozornosti edinstvenim potrebam svojega telesa, kar morda vključuje intuitivno prehranjevanje, zdrave oblike gibanja, skrb zase in uravnotežen življenjski slog, h kateremu spadajo tudi počitek in redni zdravstveni pregledi.

Drugi odločajo, kaj je najbolje za vaše telo

Če ste morali kot otrok kdaj objeti teto Angelco ali strica Toneta, čeprav vam ni bilo do tega, veste, kakšen je občutek, kadar nekdo drug odloča, kaj je najbolje za vaše telo. Vendar se to ne konča, ko odrastemo. Zdravniki, partnerji ter politični in verski voditelji (in strukture, ki jih ti nadzorujejo) imajo moč, da nam odvzamejo pravico izbire, kaj je najbolje za nas – zlasti v zvezi z velikostjo, videzom, zdravjem, spolom, spolnostjo in močjo.

Živimo v družbah, v katerih ljudje na položajih moči odločajo o našem telesu, zato moramo ozavestiti dvoje:

 

prvič, naše telo pripada samo nam, in drugič, lahko se zavzemamo za pravično obravnavo vseh teles ter za to, da osebe na položajih moči zaščitijo našo pravico do izbire, kaj je najbolje za naše telo.

 

Več o tem, kako lahko ponovno ozavestite, da je telo vaš dom, in ponotranjite bolj sočutna, zdrava in holistična prepričanja o telesu, v katerem je vredno živeti, preberite v knjižni uspešnici Modrost vašega telesa.

© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.