6 stvari, ki jih lahko naredite, da bo vaš otrok bolj samozavesten in pogumen

Ogledov
6 stvari, ki jih lahko naredite, da bo vaš otrok bolj samozavesten in pogumen

Za otroke ni nič čudnega, če se v nekem obdobju začnejo umikati vase ali skrivati svoj pravi jaz, da bi se vključili v družbo sovrstnikov. Če to opažate tudi pri svojem otroku, niste edini. Z vašo podporo in potrpežljivostjo pa lahko spet najde pogum in zaupanje vase, da se bo lahko spopadel z izzivi, bil to, kar v resnici je, in odrastel v samozavestnega, zadovoljnega in uravnoteženega mladega človeka.


Ugotovite, ali je vaš otrok sramežljiv, ali pa zgolj uživa v samoti

Z besedo »sramežljivost« opisujemo številna vedenja in lastnosti – introvertiranost, socialno anksioznost, redkobesednost – zato je pomembno poudariti, da z ljudmi, za katere pravimo, da so sramežljivi, ni nič narobe. Uživanje v samoti in pazljivo izbiranje, kdaj bomo spregovorili, sta lahko zelo pozitivni lastnosti.

 

Po drugi strani pa lahko sramežljivost kaže, da otrok v družabnih situacijah, ob poskušanju česa novega ali ob želji, da bi bila pristna, doživlja tesnobo. Sramežljiv otrok težko sklepa prijateljstva ali se v družbi umakne vase. Morda je bil žrtev vrstniškega nasilja ali zbadanja ali pa se izogiba izzivom, ker ga je strah, da bi bil neuspešen ali da bi se postavil zase.


 

Dajte njegovim čustvom veljavo


Morda vas bo zamikalo, da bi njegove skrbi čim bolj zmanjšali in mu rekli, da bo z njim »vse v redu« ali da »se to ne bo zgodilo«. Toda čeprav se včasih zdi, da je to najboljše in najprijaznejše, lahko vodi do tega, da se začne svojih strahov in negotovosti sramovati, zaradi česar jih je še težje razrešiti.


Namesto tega otroka poslušajte in dajte njegovim čustvom veljavo. Lahko mu rečete na primer, da »se to sliši res strašljivo/vznemirljivo/težko«, s čimer mu poveste, da so njegovi občutki razumljivi in smiselni.


Bodite potrpežljivi

Otroku najbolje pomagate postati pogumnejši, če ste z njim potrpežljivi. Morda vas bo mikalo, da bi zmanjšali pomen njegove sramežljivosti in tesnobe ter ga spodbujali, da se sooči s težkimi stvarmi, toda čeprav se bo njegovo vedenje kratkoročno spremenilo, pa ne boste prišli do vzroka njegovih občutkov.

Ko otroci začutijo, da jih odrasli razumejo, laže delujejo, se izrazijo in pokažejo pogum. Dajte svojemu otroku vedeti, da si lahko vzame čas in da mu boste stali ob strani, dokler vas bo potreboval. To mu bo pomagalo, da se sprosti, neha pritiskati nase in se začne truditi na načine, ob katerih se počuti dobro, ker ve, da boste prijazni in razumevajoči, tudi če stvari ne bodo šle po načrtu.


Vaše pohvale naj bodo konkretne

Morda vas bo mikalo, da bi njegovo samozavest poskušali okrepiti z veliko pohvalami – toda bodite previdni, saj nas otroci hitro spregledajo!


Vaše pohvale naj bodo raje konkretne – pohvalite ga za majhne dosežke in stvari, za katere veste, da se mu zdijo težke. Pohvalite njegov pogum in mu povejte, kako zelo ga imate radi.


Tudi če se vam zdi, da je naredil korak nazaj, mu dajte vedeti, da veste, da se trudi po najboljših močeh, in da ste nanj ponosni.


Z otrokom se pogovorite, kaj pomeni pravi pogum

Pravi pogum je drugačen od tistega, ki ga prikazujejo v knjigah in filmih. V resničnem življenju biti pogumen lahko pomeni, da rečemo »ne« nečemu, za kar se čutimo obvezane, vendar tega v resnici ne želimo narediti … ali da rečemo »da« nečemu, s čimer bomo povzročili nevšečnosti drugim. Pomeni lahko, da se na sestanku postavimo zase ali da se opravičimo, ker smo naredili napako.


Isto velja za otroke: najpogumnejši otrok v razredu je pogosto tisti, ki je na tekmovanju zadnji, ali tisti, čigar glas se trese, ko spregovori.


Skupaj rešujta vaje iz knjige Bodi močen

Ta knjiga otroku pomaga postati pogumnejši. V njej bo našel praktične nasvete in zlahka razumljive primere, kako si izboljšati samozavest. Spoznal bo, kako si lahko z dejavno domišljijo v obliki pozitivnih trditev in vizualizacije okrepi samozavest, razvije nove navade in poišče rešitve.


V njej bo s pomočjo Pipa – prijaznega in spodbudnega lika, s katerim se lahko poistoveti – delal zabavne in simpatične vaje, med katerimi se skrivajo številni koristni nasveti, navdihujoče trditve in praktične informacije za starše.

  1. Bodi močen
    Poppy O'Neill
    Bodi močen

    Knjiga je preprost in zabaven delovni zvezek za otroke

    ki ga lahko izpolnjujejo sami ali skupaj s starši ali skrbniki. Združuje dokazano učinkovite metode kognitivno-vedenjske terapije

    ki jih uporabljajo otroški psihologi v šolah

    in preproste vaje

    s katerimi se bo vaš otrok naučil postati samozavesten.

    17,90 €
    Ni na zalogi
Sorodni članki
Ob začetku šolskega leta se otroci pogosto srečajo z novimi izzivi. Morda boste opazili, da se vaš otrok odziva drugače kot po navadi. Morda bo pogosto izražal zaskrbljenost glede raznih stvari, morda bo pogosto tožil, da ga boli trebuh. Lahko se zgodi, da boste opazili spremembe v otrokovem počutju – morda bo razdražljiv, jokav, se ...
Če bi radi svojemu otroku pomagali razvijati samozavedanje, izboljšati zbranost, sprostiti tesnobo in spodbujati domišljijo, ne spreglejte čudovite slikanice Dihaj kot medved, ki vsebuje različne preproste vaje in očarljive ilustracije lisic, slonov, čudovitih oblakov in seveda medvedov...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.