8 predlogov, kako pristno uživati v življenju
Če bi povprašali ljudi o smislu življenja, bi gotovo številni odgovorili, da je smisel uživati v njem. Kljub temu pa se marsikdo težko preda sedanjemu trenutku ali doživlja življenje takšno, kot je. Krivcev za to je veliko, od nerealnih pričakovanj do pretiranega prizadevanja, da bi se imeli dobro. (Navsezadnje si moramo to tudi dovoliti.)
Ne trudite se biti srečni
Sreče ne morete uloviti, lahko si jo samo dovolite. To se najbrž sliši presenetljivo, ker naša družba tako zagnano verjame v vse, kar naj bi prineslo srečo, od pozitivne psihologije do motivacijskih citatov na družabnih omrežjih. Vendar se ne morete izuriti, da bi bili srečni.
Sreča je vaše naravno stanje.
To pomeni, da jo boste spet začutili, ko boste dovolili drugim občutkom, ki jih želite doživeti, da se pojavijo, da jih začutite, predelate in se jim ne upirate. Manj ko se upirate, kadar ste nesrečni, srečnejši boste. Pogosto vam spodleti samo zato, ker se preveč trudite, da bi začutili določeno čustvo.
Polno užijte drobne radosti
Ko razmišljamo o tem, kako naj bi »uživali« v življenju, se hitro ujamemo v prepričanje, da bi si morali prizadevati za vrtoglave in bajne dosežke. Mislimo, da nas bo osrečil samo dopust v eksotičnih krajih ali ogromna trinajsta plača.
Toda to je pravzaprav nasprotje sreče, saj je odvisno od okoliščin. Pristna sreča pomeni, da se veselimo drobnih radosti, kot je sončni vzhod na toplo poletno jutro, skodelica kave ali imenitna knjiga. Pomeni, da smo hvaležni ne le za velike stvari, temveč tudi za majhna zadovoljstva, ki jih lahko doživimo vsak dan.
Čim večkrat se naučite nečesa novega
Če mislite, da veste že vse, kar je treba vedeti, se zapirate pred morebitnimi novimi in boljšimi izkušnjami. Morda predvidevate, kaj se bo zgodilo, ko boste poskusili nekaj novega, ali ste prepričani, da že veste, kakšni so kraji, ki jih sploh še niste obiskali. Dobro je dopustiti možnost, da nas vendarle lahko še kaj preseneti.
Zavedajte se, da se lahko od življenja nenehno učite. Bolečina vas uči, kaj ni prijetno in česa ne bi smeli več početi. Radost vas uči, kaj vam ustreza. Vse izkušnje vas lahko nekaj naučijo, in bolj ko jim dovolite, da vas spremenijo in preobrazijo, boljše bodo – vi pa tudi.
Vzemite si čas za brezdelje
Iskanje sreče je tako aktivna kot pasivna dejavnost. Čeprav je to, da se vsak dan počutite izpolnjene, nedvomno zavestna odločitev (ne mislite, da se zgodi naključno), je ironično, da dobrega počutja ne morete izsiliti, temveč ga lahko le dovolite.
Srečo najdete tako, da si ne zapolnite urnika do zadnjega kotička samo zato,
da bi izželi čim več iz vsake sekunde življenja.
Razlog je ta, da so srečni ljudje po naravi učljivi in spremenljivi. Niso ujetniki svojih navad. Razumejo, da življenje potrebuje rast, če ta zastane, pa se pojavi nelagodje. Pravo bistvo življenja sta nenehno gibanje in razvoj. Če ju ne dohajate, vas bo življenje tako ali drugače prisililo k temu, ker vam bo vedno bolj neudobno. Ne morete se popolnoma izogniti bolečini, nedvomno pa se lahko velikokrat izognete trpljenju, če ste osredotočeni na notranjo rast.
Bodite pozorni, kam usmerjate energijo
Seveda je skoraj vsem jasno, da se ne bodo počutili dobro, če bodo večino življenja delali v službi, ki je ne marajo, ali vztrajali v razmerju, ki ga sovražijo. Vendar se marsikdo ne zaveda, da nenehno posvečamo energijo veliko pomembnejšim stvarem, ki vplivajo na kakovost življenja.
Naporne službe in skrhani odnosi niso težave, temveč simptomi, ki izhajajo od tam, kamor se stekajo vaše misli. Misli, ki jih napajate z energijo, oživijo. Stara legenda pravi, da zmaga tisti volk, ki ga hranite, in tudi pri kakovosti življenja morate zelo paziti, kaj si dovolite razmišljati. Misli se hitro spremenijo v občutke, prepričanja, vedênja in naposled, brez izjeme, v način življenja.
Vzemite si čas za igro
Ko smo bili otroci, smo si ves čas nekaj izmišljali in se igrali. Življenje je bilo platno in za nas je bilo samoumevno, da si z domišljijo lahko pričaramo in izživimo čisto vse. Ko odrastemo, ni nič drugače, vendar nam svet po nekaj desetletjih običajno izbije čarovnijo iz glave.
Če želite resnično uživati, si morate vzeti čas za dejavnosti, ki ste jih oboževali kot otroci.
Slikajte, gradite peščene gradove, igrajte igre, ki so vam všeč, in bodite ustvarjalni samo zato, ker ste lahko.
Več o tem, kako se nehati samosabotirati in uresničiti svoj polni potencial, preberite v knjižni uspešnici Gora ste vi.