Barvanje pobarvank sprošča in deluje terapevtsko na starejše
Vrednost ustvarjalnega izražanja sta prepoznala že očeta moderne psihologije: Sigmund Freud in Carl Gustav Jung.
Sigmund Freud je verjel, da so ustvarjalne dejavnosti, kot so umetnost, literatura in glasba, bistvene za dobro počutje človeka, saj posameznikom omogočajo izražanje čustev in zmanjšujejo stres. Ponavljajoči se gibi barvanja pa delujejo pomirjujoče in meditativno ter osebi omogočajo, da preusmeri um od vsakodnevnih težav in obremenjujočih čustev k preprosti aktivnosti, ki krepi občutek miru in samoozdravitev.
Carl Gustav Jung je imel podobno mišljenje kot Freud, saj je verjel, da lahko barvanje in osredotočanje na podrobnosti v ilustraciji umirita um in posamezniku omogočita doseči stanje meditacije ter notranjega miru. Pri svojem delu je bil pozoren tudi na barve, ki so jih uporabljali njegovi pacienti, saj je bil prepričan, da je uporaba določenih barv povezana s čustvi osebe.
Tudi danes mnogi delovni terapevti in strokovnjaki s področja likovnega, umetniškega in kreativnega izražanja uporabljajo barvanje kot terapevtsko orodje za pomoč odraslim, starostnikom ter osebam v začetni ali vmesni fazi demence, pri zmanjšanju stresa, izražanju čustev in izboljšanju duševnega počutja ter vedenja.
Barvanje je primerno predvsem za tiste starejše, ki se težko spoprimejo s svinčnikom in sami narišejo podobo iz nič ali pa se jim zdi prazen list celo zastrašujoč.
Zakaj je tretje življenjsko obdobje pravi čas, da iz predala vzamete barvice?
Spominobarvanka pride starejši osebi naproti s predpripravljenimi in vsakdanjimi motivi iz življenja običajnega Slovenca. Zlasti pri uporabi in prikazu znanih motivov, simbolov ali predmetov lahko obudimo spomine in asociacije, kar omogoča starejši osebi ali osebi z demenco v začetni ali vmesni fazi, da se samoizrazi ter deli spomine iz svojega življenja.
Zanimiv nabor ilustracij Andreje Karba vas bo zagotovo očaral.
Ne samo barvanje, ampak tudi ogledovanje fotografij, ilustracij, ali narave same znanstveno dokazano vpliva na ohranjanje kognitivnih sposobnosti starejših. |
Ogledovanje fotografij preteklih izkušenj, dogodkov ali ljubljenih oseb vzbudi prijetne spomine in čustva, kar vodi v ponovno doživetje pozitivnih občutkov in obudi povezanost z ljudmi okoli sebe.
Ljudje smo navsezadnje družabna bitja in nam je najlepše, ko smo povezani s svetom okoli sebe. Spominobarvanka družinskim članom, negovalcem, skrbnikom, vnukom ali vrstnikom ponuja priložnost za skupno sodelovanje, spodbuja medgeneracijsko povezanost in krepi občutek vključenosti pri starejši osebi.
Podoživetje in spominjanje preteklosti je še posebej pomembno za starejše, ki imajo omejeno socialno interakcijo (večina prijateljev in sorodnikov iz mladosti je že pokojnih).
Opazovanje in barvanje ilustracij aktivira različne predele možganov, vključno s spominom, čustvi, vizualno obdelavo, koncentracijo, motivacijo ter motoriko, kar starejši osebi pomaga pri ohranjanju kognitivne prožnosti možganov. Pa tudi izbiranje barv pozitivno vpliva na domišljijo in logično razmišljanje posameznika. Da ne pozabim omeniti, redno barvanje pri starejših osebah izboljša tudi njihovo gibljivost rok, dlani in zapestij, saj barvanje učinkuje kot fizična vaja.
Predlogi za uporabo Spominobarvanke
Da bo užitek barvanja pravi, so ilustracije natisnjene na kakovosten debelejši papir, po katerem lahko poleg barvic nemoteno drsijo tudi flomastri, voščenke ali pa tempere. Oseba naj se sama odloči, kaj, kdaj, kako in s čim bo barvala. Nobena barva, tehnika ali odločitev ni napačna.
Zasnovan format Spominobarvanke oseba z lahkoto vzame s seboj v nahrbtniku na počitnice ali obisk. In brez skrbi: izbran papir se težje zmečka ali strga pod okornimi rokami starejše osebe.
Ilustracije so enostranske in perforirane, da se z lahkoto iztrgajo iz knjige za lažje barvanje in kasneje podarijo ali uokvirijo. Pobarvana Spominobarvanka lahko služi tudi kot album, ki ga lahko skupaj s starejšo osebo večkrat pregledate in obudite spomine.
V Spominobarvanki je na vsaki zadnji strani ilustracije prazen prostor za zapis zgodbe, spominov ali komentar občutkov, ki jih starejša oseba doživi ob barvanju. V pobarvano Spominobarvanko lahko na zadnjo stran ilustracije nalepite tudi navezujočo fotografijo iz življenja osebe in ustvarite edinstven album, ki bo prepletel aktivnost barvanja z realnostjo.
Alternativne terapije hkrati vplivajo na um in telo starejše osebe
Vsaka alternativna terapija, ki starejši osebi pomaga, da se sprosti, razveseli, »nahrani« možgane in nima negativnih stranskih učinkov, je priporočljiva vsakodnevna dejavnost, pa naj bo to barvanje, risanje, štrikanje, kvačkanje, šivanje, sestavljanje, zlaganje, pisanje, branje, petje, poslušanje glasbe, interakcija z živalmi …
Ne glede na to, ali je starejša oseba izkušen navdušenec nad barvanjem ali novinec, je Spominobarvanka odličen način, da se sprosti, pobarva motiv iz vsakdanjega življenja in deli svojo zgodbo, spomine in čustva z okolico.
Dobrodošlo je tudi dejstvo, da je barvanje dostopna in cenovno ugodna aktivnost – oseba potrebuje le set barvic in pobarvanko. Barvanje ne zahteva posebnih veščin, usposabljanja ali učenja. Oseba lahko barva kadarkoli in kjer koli (v domačem okolju, na dopustu, v domu starejših občanov, na obisku vnukov ...).
Naj bodo ti ustvarjalni trenutki priložnost za ustvarjanje novih spominov z vašo ljubljeno osebo!
Petra Boh, univ. dipl. soc. del.