Duhovna zgodba o odsotnem prstanu, ki vam bo pomagala bolj ceniti praznino v vašem življenju

Ogledov
Duhovna zgodba o odsotnem prstanu, ki vam bo pomagala bolj ceniti praznino v vašem življenju

Danes z vami delimo čudovito zgodbo iz knjige Zgovornost tišine, ki jo je napisal veliki duhovni učitelj Thomas Moore.


Odsotni prstan

Nasredin je bil duhovni vodja in učitelj v majhni vasi. Kot višji sodnik je bil spoštovan in cenjen, čeprav je bil sicer dokaj nenavaden in nepredvidljiv.

Nekega dne je zelo kreposten vaščan obiskal Nasredina z novico: »Moj posel zahteva, da se preselim v oddaljen kraj. Z obžalovanjem bom pustil za seboj našo lepo vasico in blagodati tvojega duhovnega vodstva in učenja,« je povedal.

Spoštovani učitelj je bil videti užaloščen. Spregovoril je: »Zelo mi je žal, da odhajaš. Upam, da boš lahko ostal v stiku z nami, z menoj.«

»Ne znam si predstavljati življenja tako daleč stran,« je dejal mož. »Vendar sem se nečesa domislil. Že dolgo občudujem čudovit prstan, ki ga nosiš na desni roki. Če bi mi ga podaril, si mislim, da bi se spomnil nate vsakič, ko bi ga zagledal na svoji roki.«

Torej, Nasredin je bil vrl mož, imel pa je tudi nekaj slabosti. Med drugim se nikakor ni hotel ločiti od stvari, ki so mu bile pri srcu.

»Imam boljšo zamisel,« je dejal. »Najbolje bo, da zadržim prstan. Potem se boš spomnil name vsakokrat, ko boš pogledal roko in videl, da na njej ni mojega prstana.«


Takole pravi o tej zgodbi Thomas Moore

To je popolna zgodba o praznini. Namesto da bi nekaj videli, vidite nič – in ta nič je poln smisla. Vaščanovo gledišče je povsem običajno; vsak čas bo izgubil stik z učiteljem, zato nekaj išče.
 
 

Tako se spopadamo s spremembami in z izgubami.

Iščemo nekaj, kar koli, kar bi zapolnilo vrzel.

 
Ampak Nasredin je pametnejši, kot je videti. V paradoksalnih naukih prikaže pomembnost bistroumnosti in šaljivosti. Na dan pride z boljšo idejo, saj dojame vrednost potenciala za praznino, ki jo zazna pri vaščanu. Poleg tega mu je jasno, da bo z vpeljavo pozitivne oblike ničnosti izboljšal odnos med učiteljem in učencem. Prazen, nevpadljiv prst brez prstana je popolna rešitev.


Kakšno vlogo ima praznina v medčloveških odnosih?

To nas privede do temeljnih vprašanj: kakšno vlogo ima praznina v medčloveških odnosih? Ali je včasih bolje, da nimamo pri roki snovnih znamenj bližine in ljubezni? Ali se je dobro spraševati o tem, kako predana nam je ljubljena oseba?

Ali so stvari, s katerimi izražamo svojo ljubezen, dejansko v napoto?

Ob obletnici ali na valentinovo podarite ljubljeni osebi drago darilo. Ali ne bi bilo bolje poiskati nedarilo, prazno darilo, takšno, ki ne stane veliko ali ne stane nič – netradicionalno darilo brez očitnega sporočila?


Ne podarjaj prstana, ki ga nosiš

Naj obdarovanec odkrije pomen v praznini, izvirajoči iz dejstva, da nismo dali preveč in da smo zadržali, kar nam je pomembno. Pri obdarovanju smo lahko na videz velikodušni, v sebi pa smo sebični. Če poklonite preveč, boste morda deležni sijajnih čustvenih nagrad, a prikrita egocentričnost utegne nazadnje uničiti prijateljstvo.

To je zgolj ena razlaga tovrstne praznine. Prepričan sem, da jih je še veliko. V pravi praznini niti ne potrebujete razlag in jih tudi ne želite. Vedno znova boste videli, da mora praznina sama ostajati prazna.


Cenite praznino povsod, kjer naletite nanjo

Prijatelju ne uspe priti na skupno kosilo. Mirno sedite v restavraciji in zrete v stol, na katerem nihče ne sedi. Namesto da bi bili razočarani, poglobljeno premišljujete o praznini. Opazujete, kaj se zgodi, ko sprejmete nezaseden stol, namesto da bi ga preklinjali. Iz dneva v dan se boste srečevali z brezštevilnimi pojavi praznine.
 
 

Za začetek dopustite praznino; uprite se skušnjavi, da bi jo zapolnili.

Zatem se poglobite v novo nastalo praznino in se učite od nje!

 
Naj vam spodbode domišljijo, tako da boste odkrivali globljo in dragocenejšo praznino na vseh področjih svojega življenja.

Več starodavnih in sodobnih zgodb o tem, da nas nenehna večopravilnost morda ne bo pripeljala nikamor, in da praznina ni primanjkljaj, temveč povabilo, najdete v čudoviti knjigi Zgovornost tišine.

  1. Zgovornost tišine
    Thomas Moore
    Zgovornost tišine

    Thomas Moore s sočutjem in z globokim vpogledom predstavi privlačno možnost lažjega

    lahkotnejšega drsenja skozi življenje ob doživljanju miru

    spokoja in odprtosti praznine. Ob pomoči starodavnih in sodobnih zgodb nam ljubeznivo pokaže

    da nas nenehna večopravilnost morda ne bo pripeljala nikamor

    in da praznina ni primanjkljaj

    temveč povabilo. 

    22,00 €
Sorodni članki
Številne ljudi je strah neznanega. Strah jih je, da bi počeli karkoli drugega, kar počnejo zdaj, da bi stopili na teren, kjer še niso bili. Želijo biti varni. Nočejo tvegati. Nergajo in pritožujejo se glede vsega, kar jim pomeni spremembo, ki se je na smrt bojijo. Strah jih je novih idej in močno se trudijo, da ostajajo v svoji coni udobja...
Osho pravi, da če resnično želite vedeti, kaj je resnica, sveti spisi ne bodo pomagali. Niti odhod v Himalajo ne bo v nobeno pomoč. Samo eno lahko pomaga: začnite na stvari gledati brez uma...
Védenje oziroma občutenje, da smo vsi povezani med seboj in s kozmosom, ni nekaj novega, temveč je staro toliko kot človeštvo. Da je vse v vesolju povezano z enotnim poljem, pa zdaj potrjuje tudi znanost. Znanstveniki so namreč odkrili, da je primarno »gradivo« vesolja energija in ne materija. Poleg tega prostor ni niti prazen niti pasiven...
Marjan Ogorevc pravi, da knjigo Doživetja Akaše bogatijo osebno doživete izkušnje posameznikov, ki so postale predmet sistematičnega in natančnega preiskovanja in znanstvenega raziskovanja. Različna doživetja akaše, ki so jih preučevali pisci, obsegajo številne oblike parapsiholoških pojavov, kot tudi obsmrtna in zunajtelesna dož...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.