Navdihujoči uvidi, kako spet začeti slediti svojemu notranjemu glasu

Ogledov
Navdihujoči uvidi, kako spet začeti slediti svojemu notranjemu glasu

V vsaki ženski se skriva glas hrepenenja. Tako zavzeto si prizadevamo, da bi bile dobre: dobre partnerice, hčere, matere, uslužbenke in prijateljice. Upamo, da se bomo zaradi tega prizadevanja počutile žive. Toda zgodi se nasprotno: preobremenjene smo in utrujene, hkrati pa se počutimo neuresničene, ujete.


Glennon Doyle nam v Neukrotljivi, prodajni uspešnici z lestvice New York Timesa, pokaže, kako biti pogumne. Kot samozavestno trdi Glennon: Pogumnejše smo, srečnejše bomo. V tem članku z vami delimo tri kratke zgodbe iz knjige, za katere upamo, da vas bodo navdihnile, da spet začnete slediti svojemu notranjemu glasu.


Ko smo se naučile ugajati, smo pozabile, kako védeti

Moj sedemnajstletni sin Chase s prijatelji v dnevni sobi gleda film. Trudim se, da bi jih pustila pri miru, a mi to ne gre najbolje od rok. Razumem, da se večini najstnikov njihove mame ne zdijo kul, ampak sebe prištevam k izjemam.

Sin se obrne proti meni in mi nameni polovičen nasmeh. »Živjo, mami.«

Potrebujem izgovor, zakaj sem tam, zato vprašam: »Je kdo lačen?«

Vsi fantje se zaderejo »JA!«, ne da bi odvrnili pogled od televizijskega zaslona.

Dekleta so najprej tiho. Nato druga za drugo pogledajo stran od televizije in skenirajo obraze kolegic. Prav vsaka od njih pogleda prijateljico, da bi odkrila, ali morda ona sama občuti lakoto. Med njimi poteka nekakšna telepatija. Poteka nekakšno tiho glasovanje. Zbirajo glasove, čakajo na dovoljenje ali pa morda na zavrnitev predloga.

Kolektiv za govornico neslišno določi pegasto dekle, ki ima lase prepletene v kitko. Pegasto dekle se obrne stran od prijateljic in me pogleda. Vljudno se nasmehne in reče: »Ni treba, hvala.«

Fantje so poslušali svoj notranji glas, dekleta pa tistega od zunaj.

Ko smo se naučile ugajati, smo pozabile, kako védeti.

Zato smo kar naprej lačne.


Delam, kar za vraga hočem

Pred nekaj leti je pevka Alicia Keys oznanila svetu, da ne bo več nosila mejkapa. Rekla je: »Nočem več skrivati svojega obraza, uma in duše, niti svojih misli, sanj in težav. Ničesar več.«

Točno tako, sem si mislila.

Prejšnji mesec sem imela intervju s pevcem Adamom Levinom.

Povedal mi je, da je med snemanjem oddaje pokukal v Alicijino garderobo. Kazala mu je hrbet in si pred ogledalom nanašala ličila.

Nasmehnil se je in rekel: »Hej, sem mislil, da si opravila z ličili.«

Obrnila se je, držeč v roki šminko, in ga pogledala.

Rekla je: »Delam, kar za vraga hočem.«

Točno tako.


In zdaj, ko nam ni treba biti pridne, smo lahko svobodne

Včasih sem bila dobra žena. Imela sem tri otroke in njihove potrebe sem tako dolgo postavljala pred svoje, da sem pozabila, da jih sploh imam. Bila sem dobra mama. Začela sem hoditi v cerkev in se naučila, da se je Boga treba bati ter da tistih, ki ga zastopajo, ne gre preveč zasliševati. Bila sem dobra kristjanka. Vestno sem sledila modnim trendom, si barvala lase in plačala, da mi v čelo vbrizgajo strup, da ne bi bila videti preveč utrujena od vsega napora, ki ga terja lepota.

Začela sem pisati in moje knjige so postale uspešnice. Potovala sem po vsej Ameriki in predavala v razprodanih dvoranah. Ni zaželeno, da je ženska poslovno uspešna in da ji gre dobro, če ne poskrbi še za dobro drugih ljudi. Zato sem postala altruistka. Zbrala sem več deset milijonov dolarjev za pomoči potrebne in zaradi odpisovanja neznancem izgubila desetletje spanca.

Dobra ženska si, Glennon, so govorili.

Res sem bila. Bila sem zelo dobra. Pa tudi zelo izčrpana, anksiozna in izgubljena.

Ravno v tistem času sem se pogovarjala z dobro prijateljico. Rekla je: »G, se spomniš tistega slavnega citata Johna Steinbecka? ‚In zdaj, ko ti ni treba biti popoln, si lahko dober.‘« Seveda. Citat sem si zapisala na listek. Veliko let sem ga imela na mizi. Včeraj zvečer sem ga pogledala in pomislila: Naveličana sem biti dobra in pridna. Tako zelo naveličana.

Spremenimo ga v: In zdaj, ko nam ni treba biti pridne, smo lahko svobodne.

Več o radosti in miru, ki ju odkrijemo, ko se nehamo truditi, da bi izpolnili pričakovanja drugih, in si namesto tega upamo poslušati in zaupati svojemu notranjemu glasu, preberite v svetovni uspešnici Neukrotljiva.

  1. Neukrotljiva
    Glennon Doyle
    Neukrotljiva

    Kdo ste bili

    preden vam je svet povedal

    kdo morate biti? Ta svetovna uspešnica

    ki ima na Amazonu že več kot 50.000 komentarjev

    raziskuje radost in mir

    ki ju odkrijemo

    ko se nehamo truditi

    da bi izpolnili pričakovanja drugih

    in si namesto tega upamo poslušati in zaupati svojemu notranjemu glasu.

    25,90 €
Sorodni članki
Ko sem knjigo Neukrotljiva prijela v roke, sem malo zavzdihnila, saj ima čez 300 strani, jaz pa dva mala otroka. To se je hitro spremenilo, kajti strani sem dobesedno požirala in vsako novo poglavje je bilo kot bonbonček, ki ga bom odvila. Vsako poglavje ni bilo sladko, prej resnično in dalo mi je misliti. Knjiga je res namenjena ž...
Če opazujemo svoje življenje, lahko ugotovimo, da imamo vsi boljše in slabše dneve, tedne, mesece, leta … Življenje poteka kot sinusoidna krivulja; tak potek je naraven in normalen. In dogaja se nam vsem. Pomembno je, da vemo, da krivulja poteka dol in gor...
Osho v knjigi Pogum razlaga, zakaj nas je strah in kako se strahu osvoboditi. Na lep način lahko spoznate radost drznega življenja, ki si ga globoko v sebi želimo vsi. Knjiga vas bo spodbudila, da nekaj spremenite, kajti le tako bo vaše življenje bolj izpolnjeno...
Ne morete biti resnicoljubni, če niste pogumni. Ne morete biti ljubeči, če niste pogumni. Ne morete biti zaupljivi, če niste pogumni. Ne morete spoznati resničnosti, če niste pogumni. Zato je pogum na prvem mestu, vse drugo pa sledi...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.