Opravite prve tri izzive Davida Gogginsa, s katerimi boste premagali bolečino in strah
Otroštvo Davida Gogginsa je bilo kot nočna mora. Njegove dni so zaznamovali revščina, čustveno in fizično nasilje ter predsodki, ki so ga preganjali še v sanjah. S samodisciplino, psihično trdnostjo in trdim delom pa se je Goggins preobrazil iz depresivnega, pretežkega mladeniča brez prihodnosti v ikono oboroženih sil ZDA in enega najboljših vzdržljivostnih športnikov na svetu.
Edini mož, ki je kdaj opravil elitna usposabljanja za specialne enote Navy SEAL, Army Ranger in Air Force Tactical Air Controller, je postavil rekorde tudi v številnih vzdržljivostnih disciplinah, zaradi česar ga je revija Outside imenovala za »najbolj fit (resničnega) Američana«.
V svetovni uspešnici Nič me ne more zlomiti pripoveduje svojo neverjetno življenjsko zgodbo in razkrije, da nas večina uporablja le štirideset odstotkov svojih zmogljivosti. To imenuje »pravilo štiridesetih odstotkov«, njegova zgodba pa osvetljuje pot, ki ji lahko sledi vsakdo, da premaga bolečino in strah ter izkoristi ves svoj potencial.
Obenem pa z nami deli deset izzivov, ki nam pomagajo, da to dosežemo. Prve tri delimo z vami v tem članku.
Prvi izziv
Življenje mi je že zgodaj dodelilo slabe karte in dolgo sem moral igrati z njimi, ampak življenje slej ko prej vsakomur ponudi tudi izziv. Katere so tvoje slabe karte? S katerimi težavami se ti spoprijemaš? Te pretepajo? Zlorabljajo? Nadlegujejo? Se kdaj počutiš negotovega? Mogoče pa te omejuje to, da odraščaš v tako udobnem in podpornem okolju, da se ti nikoli ni treba za nič potruditi.
Kateri dejavniki trenutno omejujejo tvojo rast in uspeh? Te kdo omejuje v šoli ali službi? Te ne cenijo? Te spregledajo pri napredovanju? Katere okoliščine ti niso naklonjene? Si morda ovira samemu sebi?
Vzemi v roke dnevnik – če ga še nimaš, ga kupi ali ga začni pisati na računalniku, tablici ali v aplikaciji za beležke na pametnem telefonu – in podrobno odgovori na zgornja vprašanja. Potrudi se. Če se ti je slabo godilo ali se ti še zmeraj, povej vso zgodbo.
Daj bolečini obliko.
Ponotranji njeno moč,
ker bo kmalu postala tvoje gorivo.
Tvoja zgodba, ta seznam izgovorov, zakaj ti nikoli ni usojeno uspeti, te bo ponesla do končnega uspeha. Sliši se zabavno, kajne? Pa ne bo. Ampak to naj te zdaj še ne skrbi. Do tega pridemo pozneje. Za zdaj samo opravi popis.
Drugi izziv
Čas je, da se soočiš s sabo in si iskreno poveš, kar ti gre. To ni izkazovanje ljubezni do sebe. Stvari ne moreš olepševati. Ne poskušaj ugajati svojemu egu. Opustiti moraš ego in narediti prvi korak proti svojemu bistvu!
Na svoje ogledalo odgovornosti sem lepil samolepilne lističe in tebe prosim, da storiš enako. Digitalne naprave v tem koraku ne delujejo. Na lističe zapiši vse svoje dvome, sanje, cilje in jih nalepi na ogledalo.
Če ti manjka izobrazba, se opomni, da moraš začeti garati, ker nisi dovolj pameten! Pika, tako pač je. Če v ogledalu vidiš nekoga, ki je očitno predebel, to pomeni, da si pač debel! Priznaj si!
V teh trenutkih je v redu biti neprijazen s seboj,
saj potrebujemo debelejšo kožo, če hočemo v življenju uspeti.
Ne glede na to, ali se tvoj cilj nanaša na kariero (želim dati odpoved in odpreti svoje podjetje), življenjski slog (želim shujšati, biti bolj aktiven) ali športni dosežek (želim preteči pet kilometrov, deset kilometrov ali maraton) – si moraš iskreno priznati, kje si in katere korake moraš vsak dan narediti, da boš ta cilj dosegel.
Vsak korak, vsaka nujna točka izboljšanja mora biti napisana na svojem lističu. To pomeni, da moraš malo proučiti svoj položaj in načrt razdeliti na posamezne dele. Če si na primer želiš shujšati dva kilograma, na prvi listek napiši, da hočeš v prvem tednu shujšati en kilogram. Ko ta cilj dosežeš, odstrani listek in prilepi novega s ciljem od enega kilograma do dveh, dokler ne dosežeš končnega cilja.
Ne glede na to, kakšen cilj si postaviš, si odgovoren za vse male korake, ki bodo potrebni, da ga dosežeš.
Izboljšanje zahteva vztrajnost in samodisciplino.
Umazano ogledalo, ki ga vsak dan gledaš, govori resnico.
Ne ignoriraj ga več.
Uporabi ga v svojo korist.
Tretji izziv
Prvi korak k utrjenemu umu je, da redno stopaš iz območja udobja. Znova odpri svoj dnevnik in zapiši vse, česar ne maraš početi ali pri čemer ti je neudobno. Zlasti tisto, za kar veš, da ti koristi. Nato pa izberi eno stvar in se je loti, znova in znova.
Na naslednjih straneh te bom prosil, da to do določene mere ponoviš, vendar si ni treba zadati nemogoče naloge in je na hitro opraviti. Ne gre za to, da bi moral svoje življenje spremeniti takoj, ampak ga spreminjaj po korakih, tako da bodo te spremembe postale trajne.
To pomeni osredotočiti se na majhne stvari in vsak dan narediti nekaj, česar ne maraš. Tudi če je to samo pospravljanje postelje, pomivanje posode, likanje ali zbujanje pred zoro in tek na tri kilometre. Ko ti to postane udobno, podaljšaj tek na sedem kilometrov in nato na šestnajst. Če vse to že počneš, poišči nekaj, česar še ne delaš.
Vsi imamo področja, ki jih poskušamo nalašč spregledati ali na katerih se lahko še izboljšamo. Poišči svoje. Pogosto se raje osredotočimo na tisto, kar nam gre dobro, namesto na tisto, kar nam gre slabo. Izkoristi ta čas za to, da svoja šibka področja pretvoriš v močna.
Dejavnost, ob kateri nam je neudobno, nas krepi, pa če je še tako nepomembna.
Pogosteje ko ti bo neudobno, močnejši boš postajal in kmalu boš bolj odporen proti stresnim okoliščinam,
bolj boš verjel vase.
Davidovo neverjetno življenjsko zgodbo in preostalih sedem izzivov najdete v svetovni uspešnici Nič me ne more zlomiti – prodanih je bilo že kar pet milijonov izvodov po vsem svetu!