Priznani svetovni učitelj in avtor Prem Rawat razkriva svoje misli o tehnologiji in prezaposlenosti

Ogledov
Priznani svetovni učitelj in avtor Prem Rawat razkriva svoje misli o tehnologiji in prezaposlenosti

Mogoče se najdete v tem: Zbudite se iz spanca, počasi odprete oči, zazehate in se pretegnete. In takoj planejo v vas. Vse tiste misli o dnevu, ki je pred vami. Vsi cilji, ki jih morate doseči, in načrti, ki jih morate uresničevati. Vsa pričakovanja in mnenja družine, prijateljev in sodelavcev. Vsi problemi doma in v službi. Vse skrbi zaradi stvari, ki so se zgodile včeraj ali se bodo morda zgodile jutri. Preteklost in prihodnost se srečujeta v kakofoniji hrupa.


Ljudje pogosto govorijo o občutku, da so v življenju postali sluge svojega posla – prezaposleni. Vse prelahko dopuščamo, da nam motnje določajo dnevni red, in potem se zdi, da se čas kar razblini. Ko se to zgodi, lahko zamudimo blagoslov svojih budnih ur – zadovoljstvo in veselje, ki sta nam na voljo za užitje. Tako nas hrup lahko odvrne od našega doživljanja življenja.

Čudesa in izzivi tehnologije

Tehnologija naj bi nam pomagala reševati vprašanje prezaposlenosti. Rečeno nam je bilo, da bo prevzela dolgočasna in zamudna opravila in omogočila, da bomo počeli več tistega, kar imamo radi. Pa se ni izšlo povsem tako.

Resda cenimo dobrobiti tehnologije in sprejmemo inovacije, toda skupaj s čudesi prihajajo izzivi. Pazljivo moramo skrbeti, da bo tehnologija vedno delovala v našo korist. Rawat pravi, da ko dobi občutek, da tehnologija začenja voditi njega, mu to ni všeč.

 

Sam hoče imeti nadzor in sprejemati odločitve, ki so povezane z njim.

On hoče biti tisti, ki vklaplja in izklaplja tehnologijo.

 

Minilo bo

Rawat pravi, da je včasih kar presenečen, ko ugotovi, kakšno čustveno vez ustvarjajo ljudje do svojih naprav. Pred nekaj leti je v Kambodži imel predavanje za nekaj krasnih študentov. Med vprašanji je v nekem trenutku vstala mlada ženska, ki je bila videti precej razburjena. »Gledala sem vaše videoposnetke,« je rekla, »v katerih ste povedali, da ne bi smeli živeti v preteklosti, ampak v sedanjosti …« No, takoj sem si začel predstavljati, da je morala doživeti nekaj travmatičnega – morda smrt staršev – in že se je počutil precej srečnega, da mu je zaupala tako stvar.

Potem pa je rekla: »Torej, včeraj sem izgubila telefon. In to še vedno obžalujem in težko mi je. Kaj lahko naredim, da bom spet srečna?«

Ni pričakoval česa tako nedramatičnega, toda mlada ženska je izražala pristno žalost. Odgovoril ji je takole: »Ste bili rojeni s telefonom? Ne. S telefonom ne morete presojati trenutkov svojega življenja. Ali potrebujete telefon, da živite? Ali veste, kako dolgo je že obstajala civilizacija, preden se je pojavil telefon? Tisoče in tisoče let ljudje niso imeli telefonov. Ali so bili potem vsi žalostni? Ne! Stvari prihajajo in odhajajo. Vaše veselje ne more biti vezano na te stvari. Bi morali biti zaskrbljeni? Da. Bi morali biti žalostni? Ne!«

»Drevesa, ki se ne znajo upogniti, se zlomijo, kadar piha zelo močan veter. Drevesa, ki znajo nihati z vetrom, pa ostanejo. To je samo nevihta, minila bo. Ampak vi morate to preseči. Z vami bo vse v redu.«

Stalno vklopljeni

Seveda Rawat vidi, da tehnološki napredek na mnoge načine pozitivno spreminja svet okoli nas in nad tem je navdušen. Ko pa gre za naš notranji svet, postanejo moja čustva nekoliko bolj zapletena.

 

Tehnologija – zlasti pri komuniciranju – je lahko ojačevalec hrupa v našem življenju,

ojačevalec motenj, ki tekmujejo za našo pozornost.

 

Mnogi ljudje poročajo o občutkih, da jih elektronska sporočila, besedila, obvestila, objave in podobne stvari naravnost bombardirajo. Zaskrbljeni smo celo zaradi sporočil, ki jih še nismo prejeli, in ljudi, ki nam še ne sledijo.

Ljudje se lahko zelo hitro prilagajamo novim okoliščinam, a se zdi, kot da nekatere od nas plima inovacij odnaša s seboj, namesto da bi sami krmarili v svojo smer. Tehnologija je tu, da bi nam pomagala ohranjati medsebojne stike, lahko pa prinese občutek, da namesto tega izgubljamo stik s seboj. Včasih se zdi, kot da nas naše naprave vlečejo k tlom. Kot da smo kupili konja, da bi nas nosil iz kraja v kraj, nazadnje pa konja prenašamo sami!

Ko se nam zdi, da nas kličejo tehnološke zahteve, bi se morali vprašati:

 

Ali v tem trenutku občutim svobodo ali pa sem del sebe podredil tej stalni povezljivosti?

 

Rečeno nam je, da je to »stalno vklopljen« svet – toda mar nam ne bi koristilo, če bi večkrat pritisnili na tipko za pavzo?

Veliki pisatelj znanstvene fantastike in akademik Isaac Asimov je povedal: »Trenutno je najbolj žalosten vidik življenja ta, da znanost hitreje nabira znanje kot družba nabira modrost.« Imamo pa vedno možnost, da to spremenimo. In vedno se moramo spomniti, da imamo globoko v sebi resničnost, polno modrosti.

V središču vašega sveta

Rojeni smo z mirom v srcu, in ta je vedno tam znotraj nas, v središču našega sveta. Kljub našim težavam in motnjam, kljub težavam in zmedi je mir mogoč v prav vsakem od nas.

Karkoli se je zgodilo v našem življenju, vedno obstaja možnost, da ponovno združimo vse elemente, ki iz nas naredijo celoto. Ko naše življenje navzven postaja napornejše in zahtevnejše, lahko izgubimo stik z najpomembnejšim. Toda vse, kar je zunaj nas, bo prišlo in odšlo, je samo bežen utrinek. Odstranite hrup iz svojega življenja in edino, kar ostane, ste vi. Ta stalnica – globoko v vašem srcu – ste vi.

Do povezanosti z mirom vodijo različne poti, a obstaja le ena smer potovanja: navznoter. Nekateri ljudje vse svoje življenje zapravijo v večnem iskanju duhovnosti, obiskujejo vsak kotiček tam zunaj v upanju, da bodo dobili veliki odgovor tu notri.

Rawatov nasvet je, naj nehajo iskati. Mir ni ideja. Ni teorija. Ni formula. Ni nekaj, kar bi bilo mogoče odkriti v odlomku besedila, zapisanega na straneh prastare knjige, skrite na zakotni polici v čudni stavbi na neobičajnem kraju nekje na gori, zaviti v meglico. Mir je v ljudeh, ne v stvareh. V vas je. In na vas je, da ga zaznate, začutite, izkusite, cenite in slavite. Indijski pesnik Kabir je to izrazil takole:

 

Bodi tih v svojem umu, tih v čutih in tudi tih v telesu.

In potem, ko vsi ti potihnejo, ne počni ničesar. V tem stanju se ti razkrije resnica.

 

Več o tem, kako poiskati mir v hrupnem svetu, preberite v svetovni uspešnici Prisluhni sebi.

  1. Prisluhni sebi
    -7%
    Prem Rawat
    Prisluhni sebi

    Knjiga Prisluhni sebi kot vrhunec vseživljenjskega preučevanja določa ključne korake za osredotočanje na notranji glas. Prem Rawat nas nagovarja

    naj sprejemamo žejo po miru in opuščamo pričakovanja

    kako naj bi ga občutili. 

    Akcijska cena 25,02 € Redna cena 26,90 €
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.