Recenzija knjige: Gabor Mate̒, Ko telo reče ne

Ogledov
Recenzija knjige: Gabor Mate̒, Ko telo reče ne

O stresu, stresnih situacijah in zunanjih vplivih na naše življenje se v zadnjem obdobju vedno več razpravlja. Doživljanje stresa, ki ga povzročajo zunanji stresorji, je pogojeno z našimi vrednotami, mišljenjem, usmeritvami in vzgojo. Enaka situacijo je lahko za nekoga zelo stresna, za drugega pa nič pretresljivega. Kaj pa naš notranji stres? Kako skriti stres terja svoj davek? Tega vprašanja se loteva svetovno znani avtor in zdravnik Gabor Mate̒ v svoji knjižni uspešnici Ko telo reče ne.


O stresu

Stres je fiziološki odziv na zaznano grožnjo, naj bo ta fizična ali čustvena, ne glede na to ali se zaznave zavemo takoj ali z zamikom. Ranljivost za subjektivni in fiziološki stres je sorazmerna s stopnjo čustvene odvisnosti. Za odraslo osebo je uravnavanje biološkega stresa odvisno od ravnovesja med socialno varnostjo in varnostjo v odnosih po eni strani ter avtonomijo po drugi. Karkoli zmoti to ravnovesje (zavestno ali ne) je vir stresa. O izkušnji stresa govorimo, ko je prisoten dogodek (fizični ali čustveni), ko ta dogodek predelujemo (si razlagamo pomen stresorja) in ko se odzovemo nanj (fiziološke ali vedenjske prilagoditve).


 

Čustva

S stresom so nedvomno povezana čustva. Prisotna so tista, ki jih izrazimo, pa tudi tista, ki so potlačena. V povezavi z boleznimi, v tem primeru melanomom, avtor v intervjujih udeležencem postavlja pomembna vprašanja: »Ali ste imeli, ko ste bili kot otrok žalostni, razburjeni ali jezni, ob sebi koga, s komer ste se pogovorili?«. Na to vprašanje v intervjujih nihče z diagnozo raka ni odgovoril s pritrdilnim odgovorom.

Bolezni in z njimi povezana čustva

Med pacienti v svoji dolgoletni praksi je avtor odkril nekaj podobnosti med določeno diagnozo in bolnikovimi čustvi in prepričanji. Pacienti, ki so se opisali kot »pridni, živeli so za partnerja in otroke, izpolnjevali želje drugih, tlačili svoja čustva, niso bili zmožni reči NE, prevzemali odgovornost za potrebe drugih« so imeli diagnosticirano bolezen multipla skleroza. Po drugi strani pa so bolniki z ALS (znana oseba s to boleznijo je Stephen Hawking) opisani kot deloholiki s pretirano ambicioznostjo in s prisilnim občutkom dolžnosti. Pri revmatoidnem artritisu so v ospredju prepričanja, da lahko vse prenesem, pomoč potrebujejo le drugi (hiperneodvisnost), potem pa potlačena jeza privede do motnje delovanja imunskega sistema. V knjigi so poglavja posvečena tudi drugim boleznim; rak na jajčnikih, rak na dojkah, Alzheimerjeva bolezen… V vseh primerih je pojav bolezni je prisilil bolnike, da so se izogibali stresnim interakcijam, saj jim je telo reklo ne.

Biologija prepričanj

Zgodnje izkušnje pogojujejo držo do sveta in nezavedna prepričanja osebe o sami sebi v odnosu do sveta. Med takimi domnevami so najpogostejše: »moram biti močan; ni prav, da sem jezen; odgovoren sem za ves svet; prenesem lahko vse; nisem zaželen, nisem vreden ljubezni; ne obstajam, razen če nekaj počnem; zelo moram biti bolan, da si zaslužim, da nekdo skrbi zame, …«.


Kaj potrebujemo, da bi poskrbeli zase? Avtonomija ni mogoča, dokler nas žene nezavedno. Ko to praznino v sebi priznamo in jo raziščemo, začutimo bolečino in jo iskreno priznamo, ter se ji ne izogibamo kot do sedaj. Takrat lahko rečemo, da si snamemo rožnata očala, in prevzamemo odgovornost za svoje odnose. Med sedem temeljev zdravljenja je avtor uvrstil: sprejemanje stvari, takih, kot so; polno zavedanje; izražanje jeze; avtonomija; navezanost; asertivnost (razglasitev samemu sebi, da smo in da smo, kdor pač smo) in afirmacija (naš ustvarjalni jaz, duhovni jaz).

 

Kakšen odtis je v meni pustila knjiga?

Knjiga ni take vrste, da bi jo prebrali na mah. Mnogi deli so se me dotaknili, saj sem se našla v opisih. Nekateri deli so v meni vzbudili žalost, saj sem v opisih prepoznala osebe, ki so umrle za omenjenimi boleznimi. Pomemben vidik, ki ga je treba izpostaviti je, da obstaja možnost, da se zavemo naših skritih stresorjev, da dogodke iz preteklosti, ki še vedno uravnavajo naše življenje, odpremo, o njih spregovorimo in jih sprejmemo. Da sprejmemo sebe točno take, ko smo, tudi ko v svoji globini najdemo in si priznano, česa nas je sram, kar nam povzroča bolečino in ustvarja trpljenje.  Takrat zaživimo s polnim zavedanjem in z odprtostjo za ustvarjanje in odnose, ki nas bogatijo.

 

- Vesna Voglar, specializantka psihoterapije in univ. dipl. novinarka, Mojpsihoterapevt

  1. Ko telo reče ne
    -20%
    Gabor Maté
    Ko telo reče ne
    Ocena:
    100%

    Svetovno znani predavatelj in avtor

    kanadski zdravnik Gabor Maté

    se je v knjigi Ko telo reče ne namenil pisati o učinkih stresa na zdravje

    zlasti v primerih skritega stresa

    ki ga vsi črpamo iz zgodnjega programiranja in je tako globok

    tako subtilen vzorec

    da imamo občutek

    kot da je del našega resničnega jaza.

    Akcijska cena 21,60 € Redna cena 27,00 €
Sorodni članki
V naši kulturi, ki se osredotoča na hitre rešitve s kratkoročnimi rezultati, je vedenje edino, kar šteje. Če dosežemo poslušnost otrok, četudi samo začasno, štejemo metodo za uspešno. Toda zaradi kaznovanja postane naš odnos z otrokom sovražen in prinese čustveno otrdelost. Uporaba odmora, da se nauči lekcije, »vzgoja s trdo roko...
Starejši opažamo, kako naši otroci in vnuki postajajo vse manj in manj podobni nam in da imamo nanje vse manj in manj vpliva. Preseneča nas njihov jezik, način komuniciranja, vrednote, način oblačenja, njihovo psihološko stanje, njihova agresivna neubogljivost, otopelost ... Zaskrbljeni za njihovo in našo prihodnost pogosto ne najdemo ...
Najpomembnejša naloga pri vzgajanju majhnih otrok dandanes je, da se vzpostavijo pogoji, ki bodo varovali prostor in čas za igro. To pomeni, da se je treba upreti kulturnemu duhu časa, ki vidi igro kot neresno in neproduktivno, ne pa kot podlago, kjer naši otroci uresničujejo svoj celoten človeški potencial...
Dr. Gabor Maté je upokojeni zdravnik, ki je po 20 letih družinske prakse in izkušenj s paliativno oskrbo več kot desetletje delal s pacienti, ki so se borili z odvisnostjo od drog in duševnimi bolezni. Je avtor uspešnic štirih knjig, izdanih v več kot tridesetih jezikih, vključno z nagrajeno V kraljestvu lačnih duhov in svetovno uspeš...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.