S to preprosto navado boste telesu izjemno pomagali v boju proti stresu in utrujenosti
Kadar nas iztirijo težavni dogodki ali preobilica dela, je običajno, da želimo kaj pojesti. Anthony William, medicinski medij, pri tem poudarja, da to ni škodljiv nagon. Možgani nam tako namreč sporočijo, da bi jim koristila podpora pri spopadanju z izzivom, zato njihovih sporočil nikar ne preslišimo.
Redni obroki so ključ za spopadanje s stresom
Če vsako poldrugo do drugo uro zaužijemo nekaj hrane, je to ključno za spopadanje z divjim nihanjem ravni adrenalina, ki je značilno za sodobno življenje.
To je v nasprotju z večino mačističnih sporočil, ki danes prevevajo družbo. Vsi se namreč navdušujejo nad energijskimi napitki, preskakovanjem obrokov in zadevanjem s kofeinom. Čestitamo si, ker smo sposobni preživeti nekaj ur, ne da bi zaužili kar koli, če pa potrebujemo prigrizek med obroki, menimo, da imamo šibko voljo. Zdi se nam, da bi morali postati roboti, ki sploh ne potrebujejo hrane, da bi se spopadali z zahtevami digitalne dobe. Čas je za vnovični premislek o takšnem delovanju.
Jejte redno, tudi če ne čutite lakote
Če opoldne zaužijete obrok, ki vas nasiti do večera, vam bo sladkor v krvi do pol dveh ali dveh popoldne vseeno upadel. Če vaša jetra nimajo neverjetnih zalog glukoze (jetra večine ljudi jih nimajo), živčni prenašalci v vaših možganih pa so močni, sta nadledvični žlezi prisiljeni izločati adrenalin in kortizol, da bi nadomestili pomanjkanje sladkorja v krvnem obtoku.
Tudi kortizol ni nikakršna poslastica: če ga je v telesu preveč, vas lahko doletita dehidracija in kopičenje odvečnih kilogramov, obenem pa se okrnijo zaloge gradnikov, kot so glukoza, glikogen, železo, elektroliti in aminokisline.
Preobremenjeni nadledvični žlezi vodita v utrujenost in bolezni
Eden od načinov, kako to preprečite, pa je uživanje prigrizkov. Če zaužijete tri obroke na dan, vam nikakor ni treba opustiti te rutine. A če želite kar najbolj izkoristiti svojo energijo, telesni sistemom pa preprečiti preobremenjenost in dojemljivost za bolezni, si poleg zajtrka, kosila in večerja privoščite lahke, uravnotežene prigrizke.
V knjigi Hrana, ki spreminja življenje boste našli več deset predlogov in receptov zanje, spodaj pa z vami delimo dva naša najljubša.
HRUSTLJAVE JABOLČNE REZINE Z LEPLJIVO KARAMELNO POMAKOPripravite lahko kar dvojno porcijo, kajti ta jed bo hitro izginila.
- 6 razkoščičenih datljev - ¼ čajne žličke cimeta
Jabolčne rezine položite na krožnik. Datlje in cimet prelijte s kančkom vode in dobro zmiksajte. (Če imate suhe, čvrste datlje, jih dve uri namakajte v vodi, da se zmehčajo.) Mešanico z žlico nadevajte na krožnik zraven jabolčnih rezin. |
MARELIČNE PLOŠČICEČe vedno iščete hiter, preprost prigrizek, ki bi si ga lahko privoščili med vsakodnevnimi opravili, so marelične ploščice popolne. So sladke, žvečljive, s kančkom hrustljavih mandljev. Imajo samo štiri sestavine, naredite jih lahko v nekaj trenutkih, v zamrzovalniku pa jih lahko hranite do enega meseca.
- ½ skodelice razkoščičenih datljev - ½ skodelice mandljev - ¼ skodelice kokosa
|