Sreča je na strani pogumnih
Osho v knjigi Pogum razlaga, zakaj nas je strah in kako se strahu osvoboditi. Na lep način lahko spoznate radost drznega življenja, ki si ga globoko v sebi želimo vsi. Knjiga vas bo spodbudila, da nekaj spremenite, kajti le tako bo vaše življenje bolj izpolnjeno.
Strah je temeljno človeško čustvo
Strah je temeljno človeško čustvo in normalno je, da ga občutimo, saj nam že milijone let služi kot sredstvo za preživetje. Vendar pa nas lahko tudi ovira pri tem, da bi živeli polno življenje.
Ovira nas lahko pri tem, da zadihamo s polnimi pljuči. Po Oshovem mnenju je strah ena največjih ovir za izpolnjujoče življenje. Strah nam lahko prepreči, da bi tvegali, poskusili kaj novega in sledili svojim sanjam. Osho trdi, da lahko le s pogumom presežemo omejitve, ki nam jih nalaga družba.
Družba pogosto omejuje našo svobodo in ustvarjalnost
Naša družba je polna pravil in norm, ki jih določajo drugi. K strahu lahko torej prispeva tudi sistem, v katerem živimo. Družba nam pogosto vsiljuje pravila in pričakovanja, ki lahko omejujejo našo svobodo in ustvarjalnost.
Osho trdi, da je sistem zasnovan tako, da smo prestrašeni in ubogljivi. Učijo nas, da se prilagajamo družbenim normam in vrednotam, vsako odstopanje od njih pa je pogosto deležno kritike in posmeha. V času družabnih omrežij je to žal zelo pogosto.
Osho verjame, da je edini način za osvoboditev iz tega sistema, da sprejmemo svojo individualnost in živimo življenje pod svojimi pogoji. Glede tega sem optimistična, saj mislim, da mlajše generacije ne sledijo več tako slepo in se manj obremenjujejo s tem, kaj bodo drugi rekli.
Strah je globoko ukoreninjen v naši psihi
Eden od razlogov, zakaj se zlahka ustrašimo, je, da je strah globoko ukoreninjen v naši psihi. Strah je naš mehanizem preživetja. Je način, kako nas možgani opozarjajo na morebitno nevarnost in nas varujejo.
Vendar pa lahko strah postane tudi neracionalen in nas ovira pri uresničevanju naših ciljev in sanj. Strah lahko sprožijo razni dražljaji, kot so različne socialne situacije, fobije ali travmatične izkušnje. Osho uči, da lahko strahove premagamo tako, da gojimo pogum in sprejemamo neznano. Zveni sicer dokaj enostavno, ampak v praksi je vse skupaj veliko težje, sploh če so vključene travme ali fobije.
Ključ do svobodnega in izpolnjujočega življenja
Pogum je ključ do svobodnega in izpolnjujočega življenja. Osho uči, da se moramo naučiti sprejemati neznano in da moramo v življenju tudi tvegati. Pripravljeni moramo biti, da se soočimo s svojimi strahovi in zapustimo območje udobja. To pa zahteva globoko samozavedanje in samozavest.
Osho nas spodbuja, da poslušamo notranji glas in sledimo intuiciji. Ko živimo pogumno, lahko svobodno sledimo svojim sanjam in živimo življenje pod svojimi pogoji. A ostaja dejstvo, da notranji glas v današnjih časih pogosto preslišimo, ker ga včasih ne slišimo, včasih pa ga ne želimo slišati.
Pogumno življenje zahteva prakso in predanost
Ni se vedno lahko soočiti s svojimi strahovi in tvegati, vendar je to potrebno za osebno rast in izpolnitev. Dejansko je večkrat zelo težko, a je vsekakor vredno tvegati. Osho nas bodri, da prakticiramo meditacijo in čuječnost kot orodji za razvijanje notranje moči in poguma. Z razvijanjem globljega samozavedanja lahko bolje razumemo svoje strahove in se jih naučimo premagovati.
Ničesar se vam ni treba bati
Na koncu lahko rečem, da je knjiga Pogum: radost drznega življenja močan poziv k ukrepanju za vse, ki se želite osvoboditi strahu in živeti bolj izpolnjujoče življenje. Z nauki o pogumu nas Osho izzove, da se soočimo s svojimi strahovi in sprejmemo neznano.
Opominja pa nas tudi, da smo svobodni, da živimo pod svojimi pogoji in da resnična svoboda izvira iz poguma, da sledimo svojim sanjam. Če smo pripravljeni gojiti notranjo moč in živeti pogumno, lahko premagamo svoje strahove in živimo življenje, polno veselja in strasti. Dejansko lahko živimo svoj namen na tem svetu. Kot pravi Osho: »Ničesar se vam ni treba bati.«
Avtorica: Barbara Srečković Žlak
Avtorica člankov na Nepremagljiva.si