Začnite novo leto z obratnim seznamom želja, ki vam bodo prinesle resnično radost
Strategija za srečo, ki pomeni pridobivati, imeti in delovati vse več, ima ime: »seznam najpomembnejših želja« (angl. the bucket list, op. prev.). Če izraz poiščete na spletu, boste dobili približno osemdeset milijonov zadetkov. Kot veste, gre za seznam vsega, kar bi radi videli, storili in dosegli pred smrtjo. To je natanko ista zamisel kot dodajanje potez s čopičem, da dokončamo umetniško delo: opravi vse s seznama, pa boš živel izpolnjen in srečen.
Radost izvira iz tega, da vse več pozornosti namenjamo majhnim stvarem
Toda zadovoljstvo ne izvira iz tega, da se ženemo za vse večjimi stvarmi, temveč iz pozornosti, ki jo namenjamo vse manjšim stvarem. Budistični mojster Thich Nhat Hanh v knjigi Čudež pozornosti pojasnjuje: »Med pomivanjem posode bi bilo treba samo pomivati posodo, se pravi, da bi se morali povsem zavedati dejstva, da pomivamo posodo.«
Zakaj? Če premišljujemo o preteklosti ali prihodnosti, »nismo živi v času, v katerem pomivamo posodo«. Bodisi podoživljamo preteklost, ki je mrtva, bodisi nas je »posesalo v prihodnost«, ki obstaja samo kot ideja. Čuječnost je torej edini način, da smo v resnici živi.
Najprej napišite seznam želja
Nepotrebne stvari iz svojega življenja lahko odstranite tudi tako, da si ogledate nasvete, ki nas spreminjajo v nezadovoljnega človeka, in preprosto delate nasprotno. Na primer: guruji za samopomoč pogosto svetujejo, naj za novo leto naredimo inventuro svojega seznama želja in si tako okrepimo posvetne ambicije. Sestavljanje seznama vsega, kar si želimo, prinaša kratkotrajno zadovoljstvo, ker spodbudi izločanje dopamina, nevrotransmitorja ugodja, kar je prijetno. Toda sočasno ustvarja navezanost, kar nam prinaša nezadovoljstvo, ko se navezanost krepi.
Za to novo leto zato sestavite seznam svojih hotenj in navezanosti – vsega tistega, kar spada v kategorije denarja, moči, zadovoljstva in časti. Potrudite se, da boste povsem iskreni. Na seznam ne uvrščajte tistega, česar si v resnici ne želite, denimo jahte ali hiše na morju. Namesto tega se posvetite svojim šibkim točkam, med katerimi je navadno tudi potreba po občudovanju drugih.
Predstavljajte si sebe čez pet let
Ste srečni in umirjeni. Večinoma uživate v življenju; zadovoljni ste in živite z namenom in smislom. Predstavljajte si, kako govorite partnerju ali partnerki: »Veš, moram reči, da sem v tem trenutku svojega življenja res srečen/na.«
Nato pomislite na tiste sile, ki so najbolj odgovorne za srečo: na vero, družino, prijatelje ter na delo, ki ga opravljate in ki vas načeloma veseli, je pomembno in služi drugim.
Nato se vrnite k seznamu želja
Preverite, kako stvari s seznama tekmujejo z vašo srečo za čas, pozornost in vire. Pomislite, kako prazne so, če jih primerjate s srečo.
Predstavljajte si, kako žrtvujete svoje odnose za to, da bi si pridobili občudovanje neznancev, in kako to pozneje vpliva na vaše življenje. S to mislijo se soočite s seznamom želja.
Pri vsaki stvari si recite: »To ni zlo, vendar mi ne bo prineslo sreče in miru, ki ju iščem, in preprosto nimam časa, da bi postalo moj cilj. Raje se bom odvrnil/a od te želje.«
Na seznamu naj ostanejo samo stvari, ki vam bodo prinesle resnično srečo
Nazadnje se vrnite k seznamu tistih stvari, ki vam bodo prinesle resnično srečo. Obljubite si, da jim boste posvetili ves svoj čas, naklonjenost in energijo.
Če bi radi izvedeli več o tem, kako do uspeha, sreče in globokega občutka smisla v drugi polovici življenja, pa ne spreglejte svetovne uspešnice Vedno krepkejši.